Hrabalovo Kersko

 

     

 

Ke stěžejním akcím Klubu čtenářů Bohumila Hrabala zcela jistě patří „lesní slavnost“ Hrabalovo Kersko, na níž se setkávají přátelé a obdivovatelé Bohumila Hrabala a jeho díla.

 

V květnu 1999 se konalo první Hrabalovo Kersko, při jehož přípravě se nikomu ani nesnilo o dnešní příjemně „rozjeté“ tradici. Původní myšlenka počítala s uspořádáním setkání v restauraci Hájenka. Lesní slavnosti se však s nadšením ujali manželé Jana a Bronislav Kubovi ve svém Lesním ateliéru a příjemné pohostinné zahradě (která mimochodem v průběhu slavnosti pojme několik stovek lidí).

 

Hrabalovo Kersko bývá zaměřeno na některé dílo Bohumila Hrabala – například na Slavnosti sněženek, Postřižiny, Skřivánky na niti, Obsluhoval jsem anglického krále či Ostře sledované vlaky.

Dopolední program začíná procházkou „Po místech, která měl Bohumil Hrabal rád“, což je značená turistická stezka krásnou jarní přírodou Kerska, asi 6 km dlouhá.

 

V odpoledním programu se pak střídá hudba s mluveným slovem, divadlo se zpěvem. Můžeme připomenout herce Národního divadla v Praze Hanu Ševčíkovou a Vladimíra Javorského, Ivo Krobota s hudebním doprovodem violistky Komorní filharmonie Praha Ludmily Sovadinové, nebo dramatickou koláž z Postřižin, Krasosmutnění a Svatby v domě, kterou předvedla trojice pražských herců P. Jurková, R. Kvíz a Ž. Filipková. Své místo zde mají hrabalovské dramatizace v podání herců nymburského divadelního spolku Hálek a živá muzika skupin ToJo Band, Crossband, Třehusk, Přelet M. S. a dalších kapel.

 

Mezi významné hosty patřili režisér hrabalovských filmů Jiří Menzel, kameraman Jaromír Šofr, herci, kteří v těchto filmech hráli, jako například Naďa Urbánková, Jitka Zelenohorská, Petr Brukner, Zdena Hadrbolcová, Josef Somr, Pavel Nový, Gustav Oplustil… Václav Neckář se svým bratrem Janem již patří ke stálým zpívajícím hostům.

 

Setkávají se zde autoři, kteří píší o Bohumilu Hrabalovi, a jeho přátelé, jako například Tomáš Mazal, Vladimír Sainer, Dr. Radko Pytlík, Zdeněk Eliáš, Jiří Holoubek, Jan Řehounek, PhDr. Miloslava Slavíčková, Jiří Teper a další. V průběhu let tady byla pokřtěna pěkná řádka hrabalovských knih.

 

Nechybí zde nikdy ani pípa s výtečným Postřižinským pivem, grilované speciality a další občerstvení. K plné spokojenosti návštěvníků patří i návštěva Lesního ateliéru plného vkusných (nejen) keramických uměleckých předmětů. A nějakých zázrakem je vždy na Hrabalovo Kersko krásné slunečné počasí.

 

Co dodat? Lze jen pozvat všechny obdivovatele Bohumila Hrabala na další Hrabalovo Kersko, které se koná vždy v sobotu, kolem 20. května.